Keresőszó megadása

post

Tavaszi újjáéledés a Derko fűszer- és iskolakertjében

Tavaszi újjáéledés a Derko fűszer- és iskolakertjében

A kezdetek 2019 tavaszára tehetők, mikor iskolánkban az iskolakert indítását az Országos Iskolakert-fejlesztési Program, Iskolakert Alapozó Alprogram, a fűszerkert létrejöttét pedig az Szombathelyi Egyházmegyei Karitász tette lehetővé. Az előbbi a szükséges eszközöket és szakmai segítségnyújtást biztosította, utóbbi pedig gyógynövényeket adományozott az iskolának.

A projekt indulásáról kisfilm formájában egy összeállítást is készítettünk akkor.

https://youtu.be/R-NcZ06JB20

A kezdeti lépések után még rengeteg feladat hárult ránk. A terep rendbetétele után a tervezett magaságyások kivitelezéséhez ötletekre, alapanyagokra és nem utolsó sorban sok segítő kézre volt szükség. Ebben sokat segítettek kollégáink, a Szülői Közösség, akik idejüket, erejüket hozzátéve sokat fáradoztak azon, hogy mindez minél előbb létrejöhessen.

Tanulóink az iskolatej poharait újrahasznosítva paprika és paradicsom magokat vetettek, melyeket az osztályterem ablakaiban gondoztak.

1
2

Ennek a lendületnek vetett gátat a beköszönő koronavírusos időszak, a digitális oktatásra való átállás.

A már meglevő eredményeket azonban próbáltuk nem veszni hagyni. Így például a 2020. júniusi Erzsébet-tábor négy hetébe beépítettük a környezetvédelmet is. A pénteki napokra szervezett hagyományőrző programok mellett a táborban résztvevő tanulóink testközelből is megismerhették, megszagolhatták, megízlelhették a „fűszer- és növénykertet”. Megkóstolhatták a nyári melegben üdítő saját mentaszörpöt citromfűvel ízesítve, a növényismeret után tesztelhették tudásukat, megismerkedhettek ezek konyhai hasznosításával.

Próbáltuk a megfelelő időben levágni gyógy- és fűszernövényeinket, melyeket aztán kellő  tisztítás után szárítottunk. Később az árnyékot adó falak tövében a kisdiákok örömmel vesztek el a növények szálló, bódító illatában, miközben azokat morzsolgatták, előkészítve a felhasználásukat.

Levendulából készítettünk illatzsákot, babát, zselét, más hozzávalókból fűszerolajat, a kerti sütögetéshez nélkülözhetetlen száraz fűszerkeverékeket.

Idén tavasszal amint lehet, folytatjuk elkezdett tevékenységeinket. Szinte minden osztály gazdája lett egy-egy magaságyásnak, amelyet a gyermeki kezek fognak bevetni, beültetni, gondozni tanáraik segítségével a maguk örömére. Mindenki szabad kezet kapott kertészi ötletei megvalósításához, a komposzttal töltött ládák életre keltésében.
A zömmel lakótelepen élő tanítványaink megtanulhatják mi is az a komposzt (biokomposztálója is van az iskolának), hogyan lehet növénytársításokkal kikerülni a vegyszerhasználatot, miért finomabb a magunk által nevelt termés, még ha esetleg nem is lesz kinézetre I. osztályú.
Ha terveink sikerülnek és az őszi Egészségnevelési napon még fel is tudjuk használni a saját terményeinket, növényeinket, az már hab lenne a tortán, de ez még egyelőre a jövő zenéje.

Bízunk benne, hogy jelenlegi és leendő tanítványaink élvezni fogják az iskola falai közé behozott természet kis darabját, a maguk által létrehozott élő alkotás örömét!
Gyere te is, segíts nekünk!